Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté - knižní průvodce

 

Praha, zejména její historické centrum, skrývá pod současným povrchem unikátní doklady svého více než tisíciletého vývoje. Archeologické nálezy jsou památkami, jejichž prostřednictvím získáváme neopakovatelnou možnost poznání dávno zaniklého obrazu života, kterou nám jiné prameny poskytnout nemohou. Odhalování minulosti města ukryté často mnoho metrů pod jeho současným povrchem se věnují pražští archeologové již téměř celé století, nicméně výsledky jejich práce zůstávají v převážné řadě případů dosud nepublikovány nebo jsou rozptýleny v množství odborných publikací a běžnému publiku jsou tak nepřístupné.

Praha má od počátku roku 2018 unikátního knižního průvodce, díky němuž se může zájemce o její minulost poprvé seznámit s významnými archeologickými památkami, z nichž některé jsou dokonce zachovány na místě, jiné jsou skryté bezprostředně pod současnou dlažbou. Na některé z nich poukazují dodnes názvy ulic, odvozené od zaniklých sakrálních staveb.

Boháčová, I. – Podliska, J. a kol. 2017: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha. Archeologický ústav AVČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. 336 str. s barevnými obrazovými přílohami. ISBN: 978-80-87365-97-7 (Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.); ISBN: 978-80-7480-091-7 (Národní památkový ústav)

 

DRUHÉ VYDÁNÍ PRŮVODCE PRAŽSKOU ARCHEOLOGIÍ VYŠLO V ROCE 2018

Boháčová, I. – Podliska, J. a kol. 2018: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha. Archeologický ústav AVČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. 336 str. s barevnými obrazovými přílohami. 2., upravené vydání.

Poslední výtisky je ještě možné zakoupit u vydavatelů i v běžné distribuční síti (leden 2020)!

Knihovna Archeologického  ústavu AVČR, Praha, v.v.i., Letenská 4, Praha 1, Malá Strana

více informací viz knihovna na www.arup.cas.cz

Knihkupectví a informačním centru Národního památového ústavu, Na Perštýně 12, Praha 1, Staré Město

www.npu.cz/knihkupectví

Rozhovor s editory Průvodce naleznete v říjnovém čísle (75/2018) časopisu Tajemství české minulosti

 

Navštivte naši virtuální výstavu: knižní průvodce

Filtrace podle štítků

archeologické památky zaniklá architektura hmotná kultura Praha v minulosti


Kliknutím na barevnou sekci nebo štítek u prezentace zahájíte filtrování.

Kaple Božího Těla na Karlově náměstí

Zaniklé dominanty gotické Prahy a jejich virtuální zobrazení

Kaple Božího Těla náleží do skupiny dnes již zaniklých pražských sakrálních staveb doby lucemburské, jejíž stavební podoba nebyla nikdy detailněji zdokumentována. Dosavadní rekonstrukce stavby byla založena na výpovědi několika písemných zpráv a…

Praha doby Karla IV. – středověký dům Nového Města pražského

Současný stav poznání a zachování pramenné základny

Gotické Nové Město je zachováno nejen ve své osnově, ale na mnoha místech i ve své hmotě – že mnoho domů má doposud zachované středověké jádro. Gotické stavební jádro se však zachovalo u většiny domů pouze ve sklepích, méně již nad terénem v…

Raně středověká keramika z Kouřimi

Vzorník M. Šolle

M. Šolle definoval na základě svých stratigrafických pozorování během výzkumu Staré Kouřimi základní chronologické horizonty keramické produkce. Výběrem z keramických souborů z výzkumu vytvořil vzorník, z něhož pak odvozoval dataci další získané…

Praha doby Karla IV. – stavba kamenného mostu

Stavba pilířů a klenebních polí Karlova mostu a její virtuální rekonstrukce

Podoba Prahy v druhé polovině 14. století by nás asi překvapila. Bylo to vlastně obrovské staveniště. Bouralo se a stavělo snad všude. Na Pražském hradě, na Vyšehradě, přes Vltavu stavěli nový most, na pravém břehu dokonce celé město –…

Hradba a brána staroměstského opevnění v Křižovnické ulici

Prezentace pozůstatků opevnění Starého Města pražského ve sklepích domu Na Kocandě čp. 71/I

Ze staroměstských hradeb se mnoho nedochovalo. Je ale samozřejmé, že tak rozsáhlá díla, vyznačující se mimořádnými rozměry svých nadzemních staveb stejně jako ohromnou kubaturou zásahů pod úroveň terénu, nemohou zmizet beze stopy. Některé jeho části…

Praha doby Karla IV. – brána Špička na Vyšehradě

3D model a zobrazení rozšířené reality

Za vlády Karla IV. prošel Vyšehrad – někdejší sídlo českých knížat i prvého českého krále Vratislava II. velkolepou přestavbou.  Vyšehradská pevnost byla v jeho koncepci začleněna do nově vznikajícího pevnostního systému Prahy, neboť nově…

Praha doby Karla IV. – město v kameni za osmnáct měsíců?

Domy na Novém Městě ve druhé polovině 14. století

Založení Nového Města pražského v roce 1348 bylo významným počinem sjednocujícím a završujícím urbanistický vývoj pražské aglomerace ve středověku. Nové pražské město začalo být vzápětí zaplňováno farními kostely, kláštery a pochopitelně i…

Archeologie a přírodní vědy o prostoru Nového Města pražského

Přírodní podmínky, historie a dějiny bádání

Monumentální koncept Nového města pražského (http://praha-archeologicka.cz/p/201) není jediným tématem, který v tomto prostoru dlouhodobě přitahuje pozornost badatelů různých historických oborů i přírodovědců. Město, jehož základy císař Karel IV.…

Praha doby Karla IV. – katedrála sv. Víta

z Virtuálního průvodce historií a památkami Pražského hradu

V rámci projektu Karel IV. a  Praha  -  urbanismus, stavební typy a vybrané stavební projekty – výpověď archeologie, torzální architektury a  archivních fondů vznikla jako jedna z vrstev Virtuálního průvodce historií a…

Praha doby Karla IV. – luxus ve středověké odpadní jímce

Středověké jímky na Starém Městě pražském

Odpadní jímky tvoří specifický typ objektů zkoumaných archeology. Nejinak je tomu i v historických pražských městech. Na parcelách gotických měšťanských domů, ale i veřejných prostranstvích lze objevit různé typy těchto utilitárních zařízení:…

Praha doby Karla IV. – klášter dominikánek sv. Anny v Praze na Újezdě

K situování kláštera na základě archeologických zjištění

Na území Malé Strany se ve vrcholném středověku nalézalo několik církevních institucí –  řádových domů. Jižně od Mostecké ulice se rozprostíral areál johanitské komendy s kostelem P. Marie Pod řetězem, severovýchodně od…

Praha doby Karla IV. – proměny před hradbami Starého Města

Založení Koňského trhu a budování města ve svědectví archeobotaniky

Při interdisciplinární spolupráci mezi tak odlišnými obory jako je archeologie a botanika vychází interpretace výsledků především ze vzájemné diskuse mezi jednotlivými zúčastněnými odborníky a je logické, že archeolog nebo historik si často klade…

Opevnění Nového Města pražského a jeho archeologický výzkum

Větší část gotického opevnění Nového Města pražského je dnes skryta pod terénem města. Tíha jeho bližšího poznávání tak zůstává především na archeologii. Jedině archeologické metody mohou přinést zjištění přesného průběhu novoměstského opevnění v…

Praha doby Karla IV. – královská cesta

Objekty spojené s fundací krále a císaře Karla IV. na "královské cestě"

Vydejme se společně na procházku po královské cestě, vedoucí ze Starého Města pražského přes Karlův most na Pražský hrad v době krále a císaře Karla IV. Navštívíme všechny objekty spojené přímo s panovníkovou fundací a jeho záměrem…

Gotické sklepy ve Spálené ulici

Torzální architektura karlovského Nového Města

V bezprostředním sousedství rušné křižovatky Spálené ulice a Národní třídy se pod povrchem dlažby skrývá památka dokládající nejstarší zděnou měšťanskou zástavbu Nového Města pražského. U frekventovaných tramvajových zastávek a vstupů do dvou…

Staroměstské smetiště

Problém odklízení odpadků provází Prahu od nejstarších dob. Jednodušší situace byla před vybudováním městské fortifikace, která jeho prostor uzavřela do pevných hranic. Odpadky se do té doby celkem běžně vršily kolem domů a ještě neuzavřený blokový…

O virtuální výstavě Praha doby Karla IV.

Virtuální výstava, prezentovaná v roce 2016 dosáhla počátkem roku 2020 unikátního počtu shlédnutí!!! S nečekaným zájmem veřejnosti se setkala videa, prezentovaná na kanálu You Toube. Naprosto výjimečný je zájem o video, prezentující virtuální…

Praha doby Karla IV. – veřejná prostranství a hlavní komunikace Nového Města pražského

Budování města ve středověku

Monumentalitu novoměstského založení vedle rozměrů tržních prostranství, které často desetinásobně překračují soudobé náměstí středověkých měst, velice dobře ilustruje srovnání šířky hlavních komunikačních tahů se soudobými středověkými městy, kde…

Pozůstatky středověké baziliky sv. Petra a Pavla a románský "most"

raně středověké památky in situ

Bazilika sv. Petra (od 12. století bazilika sv. Petra a Pavla) byla založena knížetem Vratislavem II. okolo roku 1070 jako kapitulní chrám. Prošla složitým stavebním vývojem, jehož doklady jsou dnes z velké části skryty pod úrovní terénu hřbitova…