Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté - knižní průvodce

 

Praha, zejména její historické centrum, skrývá pod současným povrchem unikátní doklady svého více než tisíciletého vývoje. Archeologické nálezy jsou památkami, jejichž prostřednictvím získáváme neopakovatelnou možnost poznání dávno zaniklého obrazu života, kterou nám jiné prameny poskytnout nemohou. Odhalování minulosti města ukryté často mnoho metrů pod jeho současným povrchem se věnují pražští archeologové již téměř celé století, nicméně výsledky jejich práce zůstávají v převážné řadě případů dosud nepublikovány nebo jsou rozptýleny v množství odborných publikací a běžnému publiku jsou tak nepřístupné.

Praha má od počátku roku 2018 unikátního knižního průvodce, díky němuž se může zájemce o její minulost poprvé seznámit s významnými archeologickými památkami, z nichž některé jsou dokonce zachovány na místě, jiné jsou skryté bezprostředně pod současnou dlažbou. Na některé z nich poukazují dodnes názvy ulic, odvozené od zaniklých sakrálních staveb.

Boháčová, I. – Podliska, J. a kol. 2017: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha. Archeologický ústav AVČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. 336 str. s barevnými obrazovými přílohami. ISBN: 978-80-87365-97-7 (Archeologický ústav AV ČR, Praha, v.v.i.); ISBN: 978-80-7480-091-7 (Národní památkový ústav)

 

DRUHÉ VYDÁNÍ PRŮVODCE PRAŽSKOU ARCHEOLOGIÍ VYŠLO V ROCE 2018

Boháčová, I. – Podliska, J. a kol. 2018: Průvodce pražskou archeologií. Památky známé, neznámé i skryté. Praha. Archeologický ústav AVČR, Praha, v. v. i. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. 336 str. s barevnými obrazovými přílohami. 2., upravené vydání.

Poslední výtisky je ještě možné zakoupit u vydavatelů i v běžné distribuční síti (leden 2020)!

Knihovna Archeologického  ústavu AVČR, Praha, v.v.i., Letenská 4, Praha 1, Malá Strana

více informací viz knihovna na www.arup.cas.cz

Knihkupectví a informačním centru Národního památového ústavu, Na Perštýně 12, Praha 1, Staré Město

www.npu.cz/knihkupectví

Rozhovor s editory Průvodce naleznete v říjnovém čísle (75/2018) časopisu Tajemství české minulosti

 

Navštivte naši virtuální výstavu: knižní průvodce

Filtrace podle štítků

Rotunda a bazilika sv. Víta, klášter kostela pražského a biskupský palác

Archeologický areál při katedrále sv. Víta a okolí královské hrobky

V samém centru Pražského hradu, v poloze, která ná­ležela jedné z dominant východní části hradčanské­ho ostrohu, založil zřejmě již ve 20. letech 10. století kníže Václav rotundu zasvěcenou sv. Vítu. Poté, co bylo přeneseno jeho tělo ze…

Prašný most

S nástupem Habsburků na český trůn po bitvě u Moháče (1526) došlo k rozsáhlé přestavbě a adaptaci Pražského hradu na renesanční sídlo, která se velkoryse projevila zejména v úpravách přilehlého prostoru za potokem Brusnicí. Středověký hrad…

Klášter premonstrátů na Strahově

V dominantní poloze nad malostranskou kotlinou se nalézá jeden z nejvýznamnějších církevních areálů Prahy – Strahovský klášter. Jeho počátky jsou úzce spjaty s vládnoucím rodem Přemyslovců. Vznik kláštera premonstrátů (kanonie) na hoře…

Dům Tychona Brahe na Pohořelci

Stavba letohrádku, který na pozemcích mezi Strahovským klášterem a potokem Brusnice vystavěl říšský místokancléř Jakub Kurz ze Senftenavy, byla dokončena kolem roku 1590. Vedle obytného domu tu byly i konírny, kuchyň a další stavení. Po Kurzově…

Pohřebiště, popraviště a kaple sv. Matouše na Loretánském náměstí

Výsledky výzkumu Ivana Borkovského 1934 –1936

S prostorem dnešního Loretánského náměstí byly v minulosti vyprávěcími prameny spojovány jak nadpřirozené jevy, související s obdobím počátků křesťanství v Čechách, tak drastické příběhy naznačující, že někde v jeho prostoru se nacházelo jedno z…

Památky pod dlažbou 3. nádvoří Pražského hradu

Tzv. "velké vykopávky"

3. nádvoří se rozkládá nad západní částí někdejší­ho raně středověkého sídla českých knížat a králů, kde se nalézaly nejvýznamnější stavby rezidence, rotunda a později bazilika sv. Víta. Stály zde příbytky družiníků a možná i knížecí palác,…

Kostel Panny Marie – nejstarší sakrální stavba v Praze

Kostel Panny Marie je znám z historických pramenů jako první sakrální stavba v Praze. Byl založen prvním historicky známým českým knížetem Bořivojem snad v roce 885. Přitahuje dlouhodobě pozornost všech, kdo se zajímají o vznik raného českého státu…

Místa posledního odpočinku obyvatel Prahy

Hradčany

Příslušníci elity  bývali na svou poslední cestu vy­bavováni honosnými výrobky – zejména luxusními šperky ze zlata a stříbra (náušnicemi, zdobenými schránkami na předměty, tzv. kaptorgami, jimž byla přisuzována ochranná moc, či…

Raně středověké opevnění a severní trakt Pražského hradu

Opevnění Pražského hradu prošlo od doby jeho vzniku mnoha etapovým vývojem, na němž lze sledovat řadu témat - proměny fortifikačních technik, topografii areálu i chronologii jeho vývoje. Pro poznání raně středověkých fází opevnění knížecího sídla…

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

raně středověká bazilika a torzo kláštera

Kostel sv. Jiří byl založen někdy před rokem 921 kní­žetem Vratislavem I. jako druhý hradní chrám.  Záhy se stal knížecím pohřebištěm, v roce 925 byly do něj pře­neseny ostatky kněžny Lud­mily. Boleslav I. posléze kostel sv. Jiří…